fbpx
Skip links

MedyaWay Sosyal Medya Yönetimi

Bir markanın olmazsa olmazı sosyal medya! MedyaWay olarak; sosyal medyadaki kimliğinizi, marka kimliğinizle uyuşturarak hedef kitlenize uygun içerik üretimi; görselleştirme ve videolaştırmayla birlikte sizi tüm dijital mecralarda en iyi şekilde yansıtıyoruz.

Sosyal Medya Başarı Reçetesi

Doğru Kitle

İlk adım her zaman kitleyi doğru tespit etmektir. Markanın potansiyel kitle analizi yapılır ve bu kitle alışanlıkları saptanır.

Doğru Hedef

Kitle alışkanlıklarının saptanmasıyla birlikte, kitle üzerine hedefler oluşturulur. Ex: "günde 2 kez ulaşmak"

Doğru İçerik

Hedefleme de tamamlandıktan sonra bu kez doğru kitleye, doğru hedefle en doğu içerikler oluşturulur ve kitlenin hesapla etkileşiminin artırılması sağlanır.

Sosyal Medya Yönetimine İhtiyacım Var mı?

Markaların birçoğu bu sorunun yanıtını arıyor. Marka için sosyal medya gerçekten bir ihtiyaç mı? Bu sorunun yanıtı gayet basit. Tabi ki ihtiyaç. 2023 yılında olduğumuz şu günlerde; yeni bir işletme kurulduğunda nasıl ki tabela, kartvizit, iç dekor, vitrin vb. işlemler öncelikli bir şekilde yapılıyorsa; sosyal medya da aynı şekilde açılmalı.

Kalite / Profesyonellik

Firmanızın dışarıdan fiziki duruşu ne kadar önemliyse; 2 katı kadar sosyal medya duruşu önemlidir. İnsanlarda kalite ve profesyonellik algısı yaratılmalıdır.

+35.000.000 Potansiyel Erişim

Bugün Türkiye'nin en işlek caddesinde günde maksimum 300.000 kez marka erişimi yakalarken; sosyal medyada bu erişim sosyal medyada +35M'un üzerine çıkartılabilir.

Etkileşim / Sadakat

Hedef kitlenize doğru içeriklerle ulaştığınızda etkileşim artacak, etkileşim artarken de kitlenizin markanıza olan sadakati artacaktır. Düz yoldan; müşteri tamamen sizde kalacaktır.

Bilinirlik

Sosyal medya; en kolay bilinirlik yakalayacağınız alandır. Bu yüzden açık hava reklamcılığından da, TV reklamcılığınından da çok daha önemlidir. Bahse konu mecraların 1/100'i fiyatına erişim elde edebilirsiniz.

Markaların Yaptığı Kritik Hatalar

Müşteri Yolculuğu Haritası

Müşteri yolculuğu haritası; bir uzman tarafından hazırlanır ve ilk içerikten son içeriğe kadar tüm içerikler bu haritaya uygun bir şekilde hazırlanır. Bu harita; daha önce markayla hiç karşılaşmamış net soğuk hedef kitlenin, git gide ılıklaştırılarak sıcak müşteriye çevrilmesini sağlamaktadır.

Reçeteyi Doğru Analiz Edip, Uygulayamamak

Yukarıda vermiş olduğumuz reçetenin herhangi bir adımında eksiklik olması; markanın vakit kaybıyla sonuçlanacaktır. Yanlış kitleden müşteri, yanlış hedeften başarı, yanlış içerikten de etkileşim beklemek imkansızdır. Kitle tespiti ve alışkanlıkları doğru tespit edilmelidir.

Algoritma Dışı Hareketler

Tüm sosyal mecraların güncellenen algoritmaları bulunmaktadır. Çalışılan mecranın algoritmasını bilmeden yapılacak çalışmalar bir fayda sağlamayacak ve zaman kaybıyla sonuçlanacaktır. Önce algoritma anlanmalı ve bu algoritmaya göre hareket edilmelidir.

Dijital pazarlama çalışması yapılmadan sadece sosyal medya yönetimi herhangi bir işe yaramayacaktır.

Hafta Hafta MedyaWay Ne Yapacak?

Sosyal medya yönetim sürecinde hafta hafta MedyaWay nasıl bir süreç yönetimi yapacak?​

1. Hafta

Hesap Kurulumları / İnceleme

Mevcutta sosyal mecra hesaplarınız yoksa kurulumları, varsa incelemeleri gerçekleştirilir.

Marka Kimlik Analizi

Markanın kurumsal kimlik analizi yapılarak; iletişimde kullanılacak dil vb. detaylar düşünülür.

Hedef Kitle Analizi

Markanın hitap ettiği potansiyel hedef kitlelerin tamamı tespit edilir ve bu kitlelerin alışkanlıklarına göre içerik planlaması yapılır.

Renk / Şablon Oluşturma

Öncelikle marka kurumsalına uygun 4 ila 8 arası renk seçilir. Devamında kullanılacak görseller ve videolarda nasıl bir şablonla ilerleneceğine karar verilir.

Görsel / Video

Bilindiği üzere sosyal mecralarda son dönemlerde videolara olan ilgi oldukça artmış durumda. Bu yüzden markanın görsellerle mi, yoksa videolarla mı ilerleyeceğine karar verilir.

Aylık Plan Hazırlama

Aylık içerik planı, etkileşim planı ve yapılıyorsa dijital pazarlama planı oluşturulur ve marka ile paylaşılır. Teknik bir revize varsa gerçekleştirildikten sonra, paylaşım planlaması yapılır.

Pazar Analizi

Markanın yer aldığı pazarın tüm dinamikleri, rakipler ve tüm ince detaylar tek tek araştırılır ve "farklı", "ilgi çekici" olabilmek adına neler yapılabileceği düşünülür.

Veri Kaynaklarını Bağlama

Herhangi bir dijital pazarlama hizmeti veriliyor olsun veya olmasın tüm veri kaynaklarının entegrasyonu yapılır. Web site, Instagram ve FB etkileşimleri toplanmaya başlar.

Hafta Toplantısı

Tüm bu süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte; ilk haftalık toplantı gerçekleştirilir. Tüm detaylar tek tek markaya anlatılır ve bundan sonraki süreçte nasıl ilerleneceğiyle ilgili bilgi verilir.

2. Hafta

Dönüşüm Odaklı Strateji Belirleme

Öncelikle dönüşümün ne olacağı (takip, beğeni, yorum, satış, site yönlendirmesi vb.) tespit edilir ve buna göre stratejiler kurgulanır.

Müşteri Yolculuğu Haritası Oluşturma

Müşteri yolculuğu haritası, dijital pazarlamada ayrı, sosyal medya yönetiminde ayrı anlamlar taşır. Postları görme sıklığı ve hikayelerde süreklilik kurgulaması yapılır.

Paylaşımları Planlama

Bu maddeye kadarki tüm süreçler tamamlandıktan sonra, oluşturulan içerikler günü gününe planlanır ve otomatik bir şekilde yayınlanmaya başlar. Bu sayede gecikme problemi yaşanmaz.

Etkileşimleri Ölçme

Hesabın ilk paylaşımlarından gelen etkileşimler ölçülür ve not alınır. Yapılan çalışmanın ne kadar faydalı olduğunun görülmesi için diğer aylarda kıyaslama verisi olarak kullanılır.

Testler Uygulama

Paylaşımlar yapılırken farklı renkler, farklı hitap dilleri, farklı konseptler sürekli test edilerek hesabın kitlesinin en çok ilgi duyduğu konular tespit edilir ve ileriki süreçte buna yoğunlaşılır.

2. Hafta Toplantısı

2. hafta da tamamlandıktan sonra bir hafta toplantısı daha yapılır ve yine 14 günlük süre içerisinde yapılanlar; olabildiğince açıklayıcı bir dille anlatılır. Bu süreçten sonra toplantılar aylık sürece devrolur.

3. Hafta ve Sonraki Haftalar

Etkileşim Odaklı Strateji Değişikliği

3. ve sonraki haftalarda etkileşimlere göz atılarak; strateji ve kreatif değişiklikleri rutin hale gelir. Tam anlamıyla doğru içerik türü bulunduğunda o stratejiyle ilerlenilir.

Sosyal Medya Kurumsal Görünüm

Sosyal medyada profil fotoğrafınızdan, biyografinize, öne çıkan hikayelerinizden paylaşılan gönderi ve hikaye serilerinize kadar tamamıyla kurumsal ve kaliteli bir görünüm elde edilir ve bu görünüm devam ettirilir.

Gerilla Pazarlama Çalışmaları

MedyaWay; gerilla pazarlama çalışmalarından oldukça hoşlanan bir firmadır ve 3. haftadan itibaren rakiplere karşı atak reklamları olan gerilla pazarlama çalışmaları kurgulanır ve içerikler oluşturulmaya başlar.

Paylaşım Planlamaları

Hizmette herhangi bir gecikme olmaması adına paylaşımlar 3.hafta ve sonradan itibaren tamamen planlama yöntemiyle ilerler ve saati saatine paylaşım yapılır.

Erişim/Etkileşim Raporlamaları

4.hafta itibarıyla erişimler, etkileşimler, kaydedilen gelişme veya düşüş gibi değerlerin tamamını içeren erişim ve etkileşim raporlamaları rutin olarak marka ile paylaşılır.

Aylık Toplantılar (4. Hafta İtibarıyla)

Bundan sonraki süreçte her ayın belirli bir günü rutin olarak toplantı yapılır. Bu toplantılarda; gelişme önerileri, raporlamalar ve yönlendirmelerin tamamı marka ile 2'li bir şekilde ilerletilir.

MedyaWay İçerikleri (Referansları)

Sorularınız mı var?

Oldukça Normal!

Markanızın ne kadar değerli olduğunu MedyaWay çok iyi biliyor! Markanız için bir karar vermenin kolay olmadığını da biliyor. Bu süreçte yardımcı olması adına genel sorular ve yanıtları aşağıda.

Sizinle çalışırsam
başarıya ulaşır mıyım?

Müşteri seçimlerimizi; sadece başarıya ulaşacağımızdan emin olduğumuz markalara yönelik yapıyoruz. Bu yüzden başarı oranımızın %100 olduğunu söylemekten mutluluk duyarız.

Paylaşımlar ne sıklıkla
yapılıyor?

Paylaşımlar; firma ihtiyacına göre belirlenir ve sektörden sektöre değişebilir. Bu yüzden ortalama bir değerden bahsedecek olursak 2 günde bir 1 post + 1 story diyebiliriz.

Benim yapmam gereken
bir şey var mı?

Hayır, sosyal. medyanızı MedyaWay'e teslim ettikten sonra teknik olarak hiçbir şey yapmazsınız. Sadece sektörünüzle ilgili doğru bilgi aktarmanız, data paylaşmanız, müşterilerinizin demografik bilgilerini iletmeniz yeterli olacaktır.

Çalışma süresince
nasıl ileişim kuruyorsunuz?

MedyaWay'in en çok sevilen yanından bahsediyoruz: İşimiz olan iletişim! Bizlerle hem anlık olarak markanıza özel kurulan Whatsapp grubumuzdan, size özel atanan müşteri temsilcinizden, Web sitemizdeki toplantı bölümünden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ?

Biz aradığınız ajansı bulduğunuzdan?
eminiz! Hemen markanızı ücretsiz bir şekilde keşfetmemizi ister misiniz?