fbpx
Skip links

MedyaWay Dijital Pazarlama

Dijitalleşen Dünya'nın; Geleneksel pazarda tutunabilmek adına en güzel meyvesi olan dijital pazarlamadan MedyaWay aracılığıyla faydalanıp, hem müşteri portföyünüzü genişletip, hem de cirolarınızı katlayabilirsiniz. Dijital pazarlama; MedyaWay'ce sosyal medya ve Google olarak 2'ye ayrılmaktadır.

Dijital Pazarlama Başarı Reçetesi

Doğru Kitle

İlk adım her zaman kitleyi doğru tespit etmektir. Markanın potansiyel kitle analizi yapılır ve bu kitle alışanlıkları saptanır.

Doğru Hedef

Kitle alışkanlıklarının saptanmasıyla birlikte, kitle üzerine hedefler oluşturulur. Ex: "günde 2 kez ulaşmak"

Doğru Reklam

Hedefleme de tamamlandıktan sonra bu kez doğru kitleye, doğru hedefle en doğru reklamlar oluşturulur ve kitlenin reklamla etkileşiminin artırılması sağlanır.

Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Özellikle 2022 - 2023 dönemi itibarıyla Türkiye genelinde çok ciddi bir popülarite kazanan ve git gide büyüyen dijital pazarlama sektörü; en merak edilen ve markaların en ihtiyaç duyduğu sektör haline gelmiştir.

Karşılaşma

Dijital pazarlamanın temel amacı karşılaşmadır. Potansiyel müşterilerinizin vakit geçirdiği sosyal medya ve Google kanadında karşılarına sık sık çıkmak temeldedir.

Sıcaklaştırma

Dijital pazarlamadaki en temel unsur, satış öncesi ılıklaştırma ve sıcaklaştırma hareketidir. Önce soğuk potansiyel kitleniz doğru kreatif sıralamasıyla markanıza ısındırılır ve sonrasında müşteri yapılır.

Yeniden Pazarlama

Herhangi bir satıştan sonra süreç tamamlanıyor mu? Tabi ki hayır. Burada müşterilerimize gerek farklı ürünler, gerekse aynı ürünün yeniden pazarlanması gerekiyor. Burada da imdadımıza dijital pazarlama yetişiyor.

Doğru Raporlama

Dijital pazarlamadaki en güzel nokta; kuruşu kuruşuna ne harcandı / ne elde edildi sorusunun sonuçlarının alınmasıdır. Kullanılan pazarlama araçları sayesinde geleneksel reklamcılığa kıyasla %1000 oranında şeffaf bir harcama / sonuç tablosu elde edilir.

6 Adımda MedyaWay'le Dijital Pazarlama

Sektörel Analiz

MedyaWay'le dijital pazarlama sürecinin ilk başında sektörel analiz yer alıyor. Ör:/ Bir kadın giyim markası olduğunuzu varsayarsak, atılacak ilk adım kadın giyim sektörü oluyor. Sektörün dinamiklerinden başlayıp, satış adetlerine, pazar payına vb. bir çok duruma yönelik analiz gerçekleştirilir.

Rakipsel Analiz

Sektörel analiz yapıldığı esnada, rakipler otomatik olarak ortaya çıkarken, hem sizden alacağımız, hem de kendi tespit ettiğimiz rakipleri ele alırız. Rakipleri yakından inceleyerek, gerek yaptıkları çalışmalar, gerek kampanyalar, gerekse büyüme küçülme oranlarına odaklanarak takipte kalırız.

Kurulum / Entegrasyon

Analiz aşamalarının tamamlanmasıyla birlikte bir diğer aşama olan kurulum ve entegrasyon aşamasına geçeriz. Web sitemize giren çıkanlardan, sosyal medyamızdaki herhangi bir gönderiyi arkadaşlarına gönderenlere kadar tüm kitleyi toplayacak entegrasyon sistemlerini oluştururuz.

Potansiyel Müşteri Kitlesi

Her markanın bir potansiyel müşteri kitlesi vardır. Kadın giyim markası için bu "son 10 günde abiye araması yapanlar" gibi bir kitle olabilir. Bu sürecin en başında saptanırken, biz bunu daha da genişletip; en alakasız noktalardan dahi potansiyel kitleler yaratabiliyoruz. Bunun da başında "ihtiyaç yaratma" yer alıyor.

Yeniden Hedefleme / Pazarlama

Bir fondoten veya bir araç yağı, daha da farklısı bir köpek maması. Bunlara baktığınızda göreceğiniz şey "sürekli ürünler" olmalıdır. Tüketiciler bu ürünler bittikçe yenisini almaları gerekir. Bu süreçte yenisini alma eğilimine girdikleri esnada rakiplerimize satış yaratmamak adına yeniden hedefleme ve pazarlama stratejileri kullanırız.

Raporlama

MedyaWay; dijital pazarlamada her müşterisinin kaç kuruş harcadığına ve bu kuruşlarla dahi kaç erişim / etkileşim / satış aldığına dair raporlamaları hem reklam platformlarından alır, hem de kendi bünyesinde yorumlayarak tekrardan raporlandırır ve marka tüm süreci şeffaf bir şekilde görüp; yorumlar yapabilir.

Sosyal medya yönetimi yapılmadan sadece dijital pazarlama herhangi bir işe yaramayacaktır.

Hafta Hafta MedyaWay Ne Yapacak?

Sosyal medya yönetim sürecinde hafta hafta MedyaWay nasıl bir süreç yönetimi yapacak?​

1. Hafta

Hesap Kurulumları / İnceleme

Mevcutta sosyal mecra hesaplarınız yoksa kurulumları, varsa incelemeleri gerçekleştirilir.

Marka Analizi

Markanız, ürününüz, fiyatlarınız, avantajlarınız ve dezavantajlarınız analiz edilir. Bu analizler kayda alınır.

Hedef Kitle Analizi

Markanın hitap ettiği potansiyel hedef kitlelerin tamamı tespit edilir ve bu kitlelerin alışkanlıklarına göre içerik planlaması yapılır.

Reklam Alanı Tespiti

Hangi mecralarda, hangi reklam alanlarına yatırım yapılacağı tespit edilir. Bu; tamamen markanın ihtiyacı ve en düşük maliyete en yüksek performansı alması odağında yapılır.

Bütçe Değerlendirmesi

Reklam alanlarının tespiti gerçekleştirildikten sonra, bütçe değerlendirme aşaması başlar. Burada hem firmanın bütçesi, hem önerdiğimiz bütçe ele alınarak; ilk reklamlar için planlama süreci başlar.

Rakip İnceleme

Rakipler teker teker ele alınarak yaptığı çalışmalara, reklamlarına göz atılır. Burada fiyatları, uyguladıkları yöntemler vb. Bunların tamamı çok önem arz eden bir noktadır.

Pazar Analizi

Markanın yer aldığı pazarın tüm dinamikleri, rakipler ve tüm ince detaylar tek tek araştırılır ve "farklı", "ilgi çekici" olabilmek adına neler yapılabileceği düşünülür.

Veri Kaynaklarını Bağlama

Herhangi bir dijital pazarlama hizmeti veriliyor olsun veya olmasın tüm veri kaynaklarının entegrasyonu yapılır. Web site, Instagram ve FB etkileşimleri toplanmaya başlar.

Hafta Toplantısı

Tüm bu süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte; ilk haftalık toplantı gerçekleştirilir. Tüm detaylar tek tek markaya anlatılır ve bundan sonraki süreçte nasıl ilerleneceğiyle ilgili bilgi verilir.

2. Hafta

Dönüşüm Odaklı Strateji Belirleme

Öncelikle dönüşümün ne olacağı (takip, beğeni, yorum, satış, site yönlendirmesi vb.) tespit edilir ve buna göre stratejiler kurgulanır.

Müşteri Yolculuğu Haritası Oluşturma

Müşteri yolculuğu haritası, dijital pazarlamada ayrı, sosyal medya yönetiminde ayrı anlamlar taşır. Postları görme sıklığı ve hikayelerde süreklilik kurgulaması yapılır.

Paylaşımları Planlama

Bu maddeye kadarki tüm süreçler tamamlandıktan sonra, oluşturulan içerikler ve reklamlar günü gününe planlanır ve otomatik bir şekilde yayınlanmaya başlar. Bu sayede gecikme problemi yaşanmaz.

Etkileşimleri Ölçme

Hesabın ilk paylaşımlarından gelen etkileşimler ölçülür ve not alınır. Yapılan çalışmanın ne kadar faydalı olduğunun görülmesi için diğer aylarda kıyaslama verisi olarak kullanılır.

Testler Uygulama

Paylaşımlar yapılırken farklı renkler, farklı hitap dilleri, farklı konseptler sürekli test edilerek hesabın kitlesinin en çok ilgi duyduğu konular tespit edilir ve ileriki süreçte buna yoğunlaşılır.

2. Hafta Toplantısı

2. hafta da tamamlandıktan sonra bir hafta toplantısı daha yapılır ve yine 14 günlük süre içerisinde yapılanlar; olabildiğince açıklayıcı bir dille anlatılır. Bu süreçten sonra toplantılar aylık sürece devrolur.

3. Hafta ve Sonraki Haftalar

Etkileşim Odaklı Strateji Değişikliği

3. ve sonraki haftalarda etkileşimlere göz atılarak; strateji ve kreatif değişiklikleri rutin hale gelir. Tam anlamıyla doğru içerik türü bulunduğunda o stratejiyle ilerlenilir.

Sosyal Medya Kurumsal Görünüm

Sosyal medyada profil fotoğrafınızdan, biyografinize, öne çıkan hikayelerinizden paylaşılan gönderi ve hikaye serilerinize kadar tamamıyla kurumsal ve kaliteli bir görünüm elde edilir ve bu görünüm devam ettirilir.

Gerilla Pazarlama Çalışmaları

MedyaWay; gerilla pazarlama çalışmalarından oldukça hoşlanan bir firmadır ve 3. haftadan itibaren rakiplere karşı atak reklamları olan gerilla pazarlama çalışmaları kurgulanır ve içerikler oluşturulmaya başlar.

Paylaşım Planlamaları

Hizmette herhangi bir gecikme olmaması adına paylaşımlar 3.hafta ve sonradan itibaren tamamen planlama yöntemiyle ilerler ve saati saatine paylaşım yapılır.

Erişim/Etkileşim Raporlamaları

4.hafta itibarıyla erişimler, etkileşimler, kaydedilen gelişme veya düşüş gibi değerlerin tamamını içeren erişim ve etkileşim raporlamaları rutin olarak marka ile paylaşılır.

Aylık Toplantılar (4. Hafta İtibarıyla)

Bundan sonraki süreçte her ayın belirli bir günü rutin olarak toplantı yapılır. Bu toplantılarda; gelişme önerileri, raporlamalar ve yönlendirmelerin tamamı marka ile 2'li bir şekilde ilerletilir.

MedyaWay Sonuçları (Referansları)

Sorularınız mı var?

Oldukça Normal!

Markanızın ne kadar değerli olduğunu MedyaWay çok iyi biliyor! Markanız için bir karar vermenin kolay olmadığını da biliyor. Bu süreçte yardımcı olması adına genel sorular ve yanıtları aşağıda.

Sizinle çalışırsam
başarıya ulaşır mıyım?

Müşteri seçimlerimizi; sadece başarıya ulaşacağımızdan emin olduğumuz markalara yönelik yapıyoruz. Bu yüzden başarı oranımızın %100 olduğunu söylemekten mutluluk duyarız.

Paylaşımlar ne sıklıkla
yapılıyor?

Paylaşımlar; firma ihtiyacına göre belirlenir ve sektörden sektöre değişebilir. Bu yüzden ortalama bir değerden bahsedecek olursak 2 günde bir 1 post + 1 story diyebiliriz.

Benim yapmam gereken
bir şey var mı?

Hayır, sosyal. medyanızı MedyaWay'e teslim ettikten sonra teknik olarak hiçbir şey yapmazsınız. Sadece sektörünüzle ilgili doğru bilgi aktarmanız, data paylaşmanız, müşterilerinizin demografik bilgilerini iletmeniz yeterli olacaktır.

Çalışma süresince
nasıl ileişim kuruyorsunuz?

MedyaWay'in en çok sevilen yanından bahsediyoruz: İşimiz olan iletişim! Bizlerle hem anlık olarak markanıza özel kurulan Whatsapp grubumuzdan, size özel atanan müşteri temsilcinizden, Web sitemizdeki toplantı bölümünden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

HALA NEYİ BEKLİYORSUNUZ?

Biz aradığınız ajansı bulduğunuzdan?
eminiz! Hemen markanızı ücretsiz bir şekilde keşfetmemizi ister misiniz?